TADBIR CONTROL

برق صنعتی و اتوماسيون و ابزار دقيق

انواع كابل ها و عيب يابي كابل زميني

كابل هاي فشار  ضعيف و متوسط :

براي برق رساني به نقاط  مختلف از سيم ها و كابل ها  استفاده مي شود كه در ساختمان آنها فلزات هادي جهت حمل جريان برق به نقاط مورد نظر و عايق هاي  مناسب به منظور  جلوگيري از نشت جريان به نقاط ديگر به كار گرفته مي شود يك هادي با روكش عايق ، سيم روكش دار يا سيم عايق دار ناميده مي شود  و در صورتي كه چند هادي  عايق بندي شده در داخل يك غلاف مشترك  قرار گيرند، اين مجموعه كابل ناميده مي شود . از بين فلزاتي كه به عنوان هادي در ساختمان سيم ها و كابل ها مورد استفاده قرار مي گيرند ، مس از همه معمول تر است و معمولاً از مس با درجه  خلوص بالاتر از 5/99 درصد استفاده مي شود  تا از فعل و  انفعالات شيميايي ناخالصي ها جلوگيري به عمل آيد ، مس در حرارت 20 درجه سانتيگراد مقاومتي خصوص برابر 8-10 *724/1 اهم بر متر در مقابل جريان مستقيم از خود نشان مي‌دهد. علاوه بر داشتن مقاومت الكتريكي  كم ، مس در مقابل اثرات جوي مقاوم است و داراي استحكام مكانيكي مطلوب مي باشد و به سهولت مي توان آن را به اشكال دلخواه در آورد .فلز ديگري كه به اين منظور مورد استفاده قرار مي‌گيرد آلومينيوم است كه مقاومت مخصوص آن 65/1برابر مس است  و وزن مخصوص آن سه برابر كمتر از مس مي باشد و قيمت آن نيز كمتر است، ليكن عوامل جوي بخصوص رطوبت روي آن تأثيرات سوء نظير خوردگي مي‌گذارد و در اثر اكسيده شدن آن اكسيد آلومينيوم حاصل ميشود كه جسمي عايقي است. استحكام مكانيكي  آلومينيوم و نرمش آن براي قبول اشكال دلخواه بخوبي مس نيست. و به اين دلايل آلومينيوم كمتر مورد استفاده قرار مي گيرد .

ليكن در سالهاي اخير به علت افزايش سريع قيمت مس، آلومينيوم بيشتر مورد استفاده قرار گرفته  است در خطوط انتقال هوايي به علت وزن و قيمت كمتر، آلومينيوم مورد استفاده قرار مي گيرد و جهت استحكام مكانيكي اين سيم ها به دور سيم‌هاي فولادي پيچيده مي‌شود و يا آلياژي از آلومينيوم و فولاد مورد استفاده قرار مي‌گيرد، در سالهاي اخير براي رفع مشكلات ناشي از حساسيت آلومينيوم نسبت به عوامل جوي مانند رطوبت، سيم هاي آلومينيوم را به جدار نازكي از مس مجهز مي‌كنند سيم‌ها، سيم‌هاي آلومينيومي با جدار مسي نام گرفته‌اند.

كابل هاي توزيع:

انرژي الكتريكي در صنعت برق به دو صورت انجام مي‌گيرد، يكي بوسيله سيم هاي هوايي و ديگري كابل هاي (هوايي-زميني) در اين قسمت به بررسي انتقال انرژي از طريق كابل‌ها مي پردازيم .

كليه كابل ها از دو قسمت مهم تشكيل شده‌اند كه هادي وظيفه هدايت جريان برق را دارد و عايق اطراف آن سبب مي شود تا ولتاژ روي سطح عايق نسبت به زمين صفر گردد.

عايق كردن هادي بسته به نوع مصرف از مواد مختلفي با ضخامت مختلف استفاده مي‌شود كه مهمترين آن ها كاغذ آغشته به روغن مخصوص، مواد پلاستيكي p.v.c  و ديگر موارد مي‌باشند از آنجايي كه كابل هاي زميني اغلب تحت تأثير فشارهاي مكانيكي قرار دارند از نوار هاي فلزي و نيز جهت جلوگيري از نفوذ آب از غلاف سربي در روي تمام نوار هاي محافظ و عايق قرار دارد .و براي محافظت اين غلاف نيز از لايه‌هاي قيرگوني استفاده مي‌شود.

كابل ها از نقطه نظر كاربرد به دو صورت مختلف ساخته مي شود :

1-كابل هاي مسلح

2-كابل هاي غيرمسطح

 كابل هاي مسلح :

كابل هاي مسلح كابل هايي هستند كه براي تحمل ضربه ها-فشار و نفوذ رطوبت وسايل عوامل داراي نوارهايي از فولاد و يا غلاف هاي سربي مي‌باشد .

كابل هاي غير مسلح :

كابل هايي هستند كه فاقد مزاياي و ساختمان كابلهاي مسلح بوده و فقط از نقطه نظر الكتريكي عايق شده اند .

علائم مشخصه كابل ها:

در استاندارد آلماني كه در ايران معمول شده است ساختمان كابل ها با حروف الفبا مشخص ميشود در اين روش حرف اول جنس هادي را مشخص مي كند،N علامت مس و NA علامت آلومينيوم است. حرف دوم عايق سيم ها را مشخص مي‌كند.Y علامت مس و NA علامت آلومينيوم است . حرف دوم عايق سيم ها را مشخص مي‌كند. Y علامت پلاستيك و  G  علامت لاستيك است و در صورتي كه حرفي وجود نداشته باشد عايق كاغذي مورد نظر است. قسمت بعد معين كننده نوع غلاف. Y غلاف  پلاستيكي ،K غلاف سربي و KL  غلاف آلومينيومي است . قسمت بعد مشخص كننده نوع ذره است b مشخص كننده سيم هاي فولادي و b  معين كننده سيم فولاد گالوانيزه است. بالاخره قسمت آخر جنس روپوش خارجي را مشخص مي‌كند و در آن A معين كننده ي الياف گياهي (جوت )مي باشد در ذيل علائم چند كابل ولتاژ ضعيف كه در برق رساني مورد استفاده قرار مي گيرد آماده است .

NYY كابل هادي مس ، عايق و غلاف پلاستيك

NAYY كابل با هادي آلومينيوم ، عايق و غلاف پلاستيك

NGG كابل با هادي مس ، عايق و غلاف پلاستيك

NAGG كابل با هادي آلومينيوم، عايق و غلاف پلاستيك

NYKB  كابل با هادي مس، عايق پلاستيك، غلاف سرب و زره فولادي .

NYYGB كابل با هادي مس، عايق و غلاف پلاستيك و زره فولاد گالوانيزه .

NKBA كابل با هادي مس، عايق كاغذ، غلاف سرب، زره فولادي و روپوش خارجي الياف گياهي .

 عيب يابي كابل زميني

كابل از پست زميني خارج شده در وسط مسير به علت طولاني شدن از شالتر استفاده شده و سرانجام بر روي يك تير 400 سر خط خورده و به شبكه‌ هوايي متصل شده است.

كابل بر اثر مرور زمان و فشار سطحي عايق خود را از دست داده و دو فاز يكي شده است (دو فاز آن اتصال است) كابل از نوع كابل خشك پروتو دور mm2 50 +95×3 مي‌باشد.

براي برطرف كردن اين مشكل نياز است تا عيب ياب كابل در محل حضور يابد. روش كار به اين صورت كه ابتدا توسط گروه عيب‌ياب محل اتصالي كابل مشخص مي‌شود و پس از شناسايي محل معيوب كابل حفار محل مورد نظر را مي‌كند سپس آن قسمت از كابل را بريده و قسمت معيوب را اصلاح مي‌كنيم و پس از آن توسط مفصل چدني دوباره كابل‌ها را به هم متصل كرده و اطراف مفصل را از قير پر مي‌كنند تا آب به درون مفصل كابل نفوذ نكند.

عمليات عيب‌يابي كابل

در عيب‌يابي كابل از سه دستگاه اصلي كابل سوز، فرستنده صوت و رفلكتور استفاده مي‌شود. با دستگاه كابل‌سوز ولتاژ V8000 تا 1200 به كابل اتصال شده اعمال مي‌شود محل اتصال جريان مي‌كشد و مقاومت اين نقطه به شدت پايين مي‌آيد.

از دستگاه جانبي Swj استفاده مي‌كنيم با اين دستگاه تخليه خازني انجام مي‌دهيم هر 5 ثانيه خازن پر و سپس تخليه مي‌شود اين پر و خالي شدن خازن باعث ايجاد پالس ضربه‌اي مي‌شود. از طريق همين پالس ضربه‌اي اگر خاك محل اتصال نرم باشد مي‌توان محل اتصالي را پيدا كرد.

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و یکم آبان ۱۳۸۷ساعت 21:10  توسط احسان جليل پور  |